5 راه ساده برای بازی با کودک در خانه
5 راه ساده برای بازی با کودک در خانه

کودکان جهان را از طریق بازی کشف می‌کنند و متوجه می‌شوند که کارها چگونه کار می‌کنند و مردم در موقعیت‌های مختلف چگونه فکر می‌کنند، احساس می‌کنند و چگونه عمل می‌کنند. بازی همچنین تمرین زیادی را در استفاده از زبان، گفتن داستان و حل مشکلات فراهم می کند.

اسباب‌بازی‌هایی که تخیل کوچولوی شما را تحریک می‌کنند، نیازی به هزینه زیادی ندارند. در واقع، ممکن است برخی از کلاسیک های امتحان شده و واقعی را در دست داشته باشید.

5 روش پیشنهادی ما برای بازی با کودک را بررسی کنید :

بازی با کارتن مقوایی

هنوز آن جعبه را داخل سطل بازیافت نیندازید! جعبه های کوچک یا بزرگ می توانند سرگرمی بی پایانی برای نوزادان و کودکان نوپا ایجاد کنند.

اسباب بازی و سرگرمی کودک
  1. یه گوشه دنج درست کن یک جعبه متحرک مکان مناسبی برای مطالعه است !. یک پتوی نرم و یک حیوان عروسکی داخل آن قرار دهید و اجازه دهید فرزندتان با یک کتاب خوب در جعبه بچرخد.
  2. به باشگاه خوش آمدید با استفاده از یک جعبه متحرک یا جعبه لوازم، به کودک خود اجازه دهید (با مداد رنگی یا نشانگرهای قابل شستشو)گوشه و کنار کارتن را نقاشی بکشد تا “باشگاه” خود را تزئین کند. همچنین می‌توانید برچسب‌ها یا حتی یک رول نوار چسب را برای پاره کردن و قرار دادن روی جعبه به کودک خود پیشنهاد دهید. کار فقط بزرگسالان: با استفاده از قیچی یا جعبه برش، بزرگسالان می توانند یک در یا پنجره را در جعبه برش دهند (بعد از استفاده، وسایل تیز را بلافاصله کنار بگذارند).
  3. تونل درست کن دو جعبه متحرک را باز کنید تا از هر دو طرف باز باشند. با استفاده از نوار بسته بندی یا نوار چسب، کناره یک جعبه را به کنار دیگری بچسبانید و یک تونل دو جعبه را تشکیل دهید. کودکان نوپا می توانند بخزند، توپ ها را بغلتانند، یا ماشین ها و قطارها را از بین ببرند.
  4. با جعبه ساختمان بسازید. حدود 10 جعبه با اندازه های مختلف (از جعبه کفش تا جعبه متحرک) جمع آوری کنید. رویه ها را با چسب بچسبانید تا جعبه ها به راحتی حمل و روی هم قرار گیرند. به فرزندتان اجازه دهید از این جعبه ها به عنوان بلوک های بزرگ برای چیدن، ساختن استفاده کند.
  5. این اجاق را دوست دارم: با استفاده از یک جعبه با چسب زدن به تمام طرف های آن، فر بسازید. چهار دایره قرمز به بالای جعبه بچسبانید (اینها مشعل های شما خواهند بود). با استفاده از نشانگرها، مجموعه ای از دکمه ها را در بالای اجاق گاز و صفحه ها و دکمه ها را در جلو بکشید. فقط بزرگسالان: یک مستطیل کوچک در جلوی جعبه ببرید تا درب فر باشد. با استفاده از مقداری مقوای ضایعاتی، یک دسته فر ایجاد کنید و با استفاده از نوار بسته بندی یا چسب نواری به درب بچسبانید. بگذارید کودک نوپایتان در وقت شام با فر خودش همراه شما آشپزی کند!

بازی با ظروف پلاستیکی خالی

بازی با ظروف می تواند سرگرمی (و یادگیری!) بی پایان را برای نوزادان و کودکان نوپا فراهم کند.

بازی با ظروف پلاستیکی
  1. پشته و لانه. 5-10 ظرف پلاستیکی در اندازه ها و اشکال مختلف جمع آوری کنید. به کودک خود نشان دهید که چگونه می توان از آنها مانند بلوک برای چیدن و ساختن استفاده کرد. یا به کودک خود پیشنهاد دهید سعی کند ظروف را در داخل یکدیگر قرار دهد (آنها را “لانه” کند. هر دو فعالیت به کودکان کمک می کند تا مهارت های حل مسئله و آگاهی فضایی را توسعه دهند.
  2. انتقال از یکی به دیگری. دو ظرف انتخاب کنید. یکی را با غلات خشک یا توپ های پنبه ای پر کنید. به کودکتان یک قاشق پهن بدهید و به او پیشنهاد کنید سعی کند مواد را از ظرفی به ظرف دیگر منتقل کند. اگر کودک نوپا شما نیز از انگشتان خود استفاده کند، اشکالی ندارد! (از آنجایی که وسایل کوچک می توانند خطر خفگی باشند، مطمئن شوید که به دقت نظارت کنید و پس از اتمام بازی “پرکننده ها” را کنار بگذارید.) فعالیت هایی مانند این مهارت های حرکتی و هماهنگی خوبی را ایجاد می کنند.
  3. مرتب کنید و مطابقت دهید. سه ظرف را انتخاب کنید. سپس سه مجموعه از وسایل را از اطراف خانه انتخاب کنید (پنج قاشق پلاستیکی، پنج توپ پنبه، پنج بلوک کوچک) و آنها را در یک توده مخلوط کنید. یک قاشق را در یک ظرف بریزید. یک گلوله پنبه را در ظرف دوم قرار دهید. یک بلوک را در ظرف سوم قرار دهید. از فرزندتان بخواهید که اقلام باقیمانده را در ظروف همسان خود مرتب کند. اگر کودک شما شروع به مرتب کردن اشتباه کرد، می توانید دو مورد را در کنار هم نگه دارید و بپرسید: «آیا قاشق و بلوک شبیه هم هستند؟ [مکث برای پاسخ] نه؟ خوب، این ظرف قاشق است. بلوک‌های دیگر را کجا می‌بینید؟» مرتب سازی و تطبیق مهارت های ریاضی اولیه را ایجاد می کند.
  4. تکانش بده! 3 ظرف کوچک درب دار انتخاب کنید که برداشتن و نگه داشتن آن برای کودک شما آسان باشد. هر ظرف را با یک ماده متفاوت پر کنید – لوبیا یا ماکارونی خشک، غلات خشک، سنگریزه، زنگوله های کوچک و غیره (در صورت نظارت فرزندتان می تواند در این قسمت کمک کند.) سپس کودک نوپا را تشویق کنید که هر کدام را تکان دهد. کدام یک بلندترین است؟ کدام یک ساکت ترین است؟ کدام را بیشتر دوست دارند؟ در حالی که هر کدام یک شیکر خانگی را تکان می دهید، یک آهنگ بخوانید. (در طول این فعالیت نظارت کنید و پس از اتمام، تکان دهنده ها را کنار بگذارید؛ درعوض، درب ها را با چسب ببندید تا از نشت یا خطر خفگی جلوگیری شود.)
  5. یک بازی باز و بسته بسازید: چندین نوع ظروف مختلف را جمع آوری کنید که همگی دارای رویه های مشابه هستند. در مورد ظروفی که می‌توانید انتخاب کنید خلاقانه فکر کنید: ظروف حمل و نقل را تمیز کنید، ظروف پاک‌کن پوشک، قوطی بلغور جو دوسر با درب پلاستیکی، و غیره. ظروف را به‌صورت دسته‌بندی کنید و از فرزندتان بپرسید که آیا می‌تواند درب مناسب با هر ظرف را پیدا کند. . این نوع “پازل” سه بعدی حل مسئله و آگاهی فضایی را ترویج می کند.

بازی با سبد لباسشویی

وقتی فرزندانتان با شما بازی می‌کنند، یاد می‌گیرند که دوست‌داشتنی و مهم هستند و از بودن در کنار شما لذت می‌برند. و بهترین بخش؟ بدون نیاز به اسباب بازی جدید

بازی در منزل

1) داخل سبد لباسشویی یک بالش و پتو قرار دهید تا آن را به گهواره عروسک یا عروسک تبدیل کنید. وسایلی را ارائه دهید که ممکن است کودک نوپاتان را تشویق کند تا کارهای روزمره را انجام دهد – به مواردی مانند یک فنجان به اندازه کودک، یک بطری اسباب بازی، یک قاشق بچه، یک دستمال شستشو و موارد دیگر فکر کنید.

2) یک سبد لباسشویی در یک طرف اتاق قرار دهید و از کودک خود بخواهید چند فوت دورتر بایستد و سعی کند یک توپ فوم را داخل سبد بیندازد. همچنین می‌توانید یک سبد را در کنار آن قرار دهید (مانند گل فوتبال) و از کودکتان بخواهید یک توپ ساحلی را هدف گرفته و با لگد وارد سبد کند.

3) بازی “Where Is Teddy?” یک حیوان عروسکی بگیرید و از فرزندتان بخواهید خرس عروسکی را در موقعیت های مختلف قرار دهد: «تدی کجاست؟ آیا می توانی او را… بالای سبد بگذاری؟ حالا می‌توانی تدی را زیر سبد بگذاری؟» علاوه بر بالا و پایین ، کلمات فضایی مانند در ، کنار ، کنار ، پشت ، نزدیک به یا دور را امتحان کنید . به نوبت قرار دهید و از فرزندتان بخواهید که به شما بگوید خرس عروسکی را کجا قرار دهید.

4) یک مهمانی چای یا پیک نیک بگیرید. سبد لباسشویی را زیر و رو کنید تبدیل به میز می شود. بشقاب ها، فنجان ها و یک پارچ به اندازه کودک بیرون بیاورید و مقداری چای (تظاهر کننده) بریزید.

5) تحویل لباس های خود را انجام دهید! بعد از اینکه لباس ها را تا کردید، تی شرت های کودک نوپای خود را در سبد لباسشویی قرار دهید و از او بخواهید که سبد را فشار دهد تا لباس ها را به اتاقشان برساند. برای اعضای مختلف خانواده تکرار کنید. این نه تنها به شما کمک می کند، بلکه به کودک نوپا فرصتی برای حرکت و سوزاندن انرژی می دهد.

بازی با ملحفه 

یک برگه ساده تمام چیزی است که برای پوشاندن زمان بازی نیاز دارید.

بازی با ملحفه 

1. آن را تکان دهید! ملحفه را صاف روی زمین بگذارید و اجازه دهید کودکان نوپا (یا نوزادان نشسته) روی آن بنشینند. در حالی که بزرگسالان در دو طرف لبه را نگه داشته اند، ورق را تکان دهید. کودک نوپا ممکن است از راه رفتن روی ملافه تکان دهنده لذت ببرد.

از طرف دیگر، از بزرگسالان بخواهید ملحفه را حدود 12 تا 18 اینچ از زمین تکان دهند، در حالی که کودکان نوپا می خزند یا زیر آن می نشینند. شما همچنین می توانید چتر بازی کنید – از بزرگسالان بخواهید ملحفه را در هوا بچرخانند و سپس بگذارند روی بچه ها بپرد.

در نهایت، می‌توانید «پاپ کورن» را با قرار دادن توپ‌های فوم نرم روی ورق بازی کنید و از بچه‌ها بخواهید تا در حالی که شعار می‌دهید، «پاپ، پاپ، پاپ، پاپ کورن» را تکان دهید. پاپ، پاپ، پاپ، اگر می‌توانی مرا بگیر!» در خط آخر، ورق را خیلی سریع تکان دهید و پرواز توپ ها را تماشا کنید (اجازه دهید کودکان نوپا آنها را تعقیب کنند و پیدا کنند).

2. چادرها فوق العاده هستند. یک ملحفه را روی دو صندلی یا ترکیبی از مبلمان قرار دهید تا یک چادر برای کودکان بسازید تا داخل آن بخزند. وسایل اضافی که کودکان نوپا ممکن است از آن لذت ببرند: یک چراغ قوه مخصوص کودکان، یک پتو، چند فنجان پلاستیکی و بشقاب برای یک “پیک نیک” وانمود کننده.

3. به هدف ضربه بزنید. ورق را روی زمین بگذارید و یک صفحه پلاستیکی/کاغذی رنگی را در وسط ورق قرار دهید. چند حیوان عروسکی کوچک یا بالش جمع کنید و به نوبت آنها را به سمت هدف پرتاب کنید.

4. کف گدازه است! ورق را روی زمین قرار دهید. مسیری از بالش ها را از یک سر تا سر دیگر روی ملحفه قرار دهید. به کودک خود نشان دهید که چگونه روی «صخره‌های» بالش قدم بگذارد یا بخزد تا «گدازه» (ملحفه) را لمس نکند.

5. بازی سایه چیز مطمئنی است. یک ملحفه بین دو صندلی قرار دهید تا یک پرده صاف بسازید. چراغ قوه را روی ملحفه بتابانید و ببینید که فرزندتان متوجه می شود که با بالا گرفتن دست خود در نور، می تواند سایه هایی روی ملحفه ایجاد کند. وسایلی مانند کلاه یا وسایلی مانند بلوک، ماشین اسباب‌بازی یا یک حیوان عروسکی را ارائه دهید که می‌توانند از آنها برای ایجاد سایه نیز استفاده کنند.

بازی با جوراب

انتخاب اسباب‌بازی‌ای که تخیل فرزندتان را برانگیزد، نیازی به رفتن بیشتر از کمد ندارد.

بازی با جوراب

1. این یک مسابقه است! سه جفت جوراب جمع کنید (هر جفت باید بسیار متفاوت از بقیه به نظر برسد). جوراب ها را به صورت شبکه ای بچینید، آنها را با هم مخلوط کنید تا جفت ها درست کنار هم نباشند. به کودک نوپا کمک کنید تا کبریت جوراب پیدا کند. (از آنجایی که فرزند شما می تواند بر این بازی مسلط شود، جفت جوراب جدیدی اضافه کنید تا کمی چالش برانگیزتر شود.)

2. تخم دایناسورها را پیدا کنید. پنج یا شش جوراب را با توپ بالا بیاورید و آنها را در اطراف اتاق پنهان کنید (همیشه بخشی از آنها قابل مشاهده باشد). یک سبد یا کیف به کودک خود بدهید و از او بخواهید که تخم دایناسورهای پنهان را پیدا کند.

3. حدس بزنید: چیست؟ چهار یا پنج شی کوچک و آشنا (یک قاشق بچه، یک ماشین اسباب بازی کوچک، یک بلوک، یک مداد رنگی و غیره) انتخاب کنید. اینها را دور از چشم نگه دارید. آنها را یکی یکی داخل یک جوراب قرار دهید (در حالت ایده آل جوراب بدون کبریت، که بدتان نمی آید دراز کنید!). اجازه دهید کودک نوپایتان دستش را داخل جوراب بگذارد تا شیء را لمس کند و حدس بزند که چیست.

4. Sockball بازی کنید. آیا یک جوراب باشگاهی قدیمی و بدون کبریت دارید؟ چند جوراب انفرادی دیگر را داخل جوراب باشگاه بچسبانید، گره بزنید و انتهای آن را ببرید تا یک توپ داشته باشید. (اگر یک دسته جوراب انفرادی دارید، چند تا از اینها درست کنید.) یک جعبه یا سبد لباسشویی در اتاق بگذارید و از کودکتان بخواهید توپ های جورابی را داخل سبد پرتاب کند. همچنین می توانید چند لیوان کاغذی یا پلاستیکی را روی زمین بچینید و ببینید که آیا فرزندتان می خواهد توپ جورابی خود را پرتاب کند و برج را خراب کند.

5. رنگین کمان را مرتب کنید. جوراب هایی با رنگ های مختلف (سیاه، سفید، آبی، قرمز و غیره) پیدا کنید. با استفاده از مداد رنگی یا نشانگر، یک مربع از هر رنگ را روی صفحات کاغذی رنگ کنید. بشقاب های کاغذی را در یک ردیف قرار دهید و به کودک خود کمک کنید تا جوراب سیاه را با مربع سیاه، جوراب آبی را با مربع آبی و غیره هماهنگ کند.

اشتراک گذاری